Ana / Kitap Hakkında / ‘Mızraksız İlmihal’ Bir kuşağın içeriden fotoğrafı

‘Mızraksız İlmihal’ Bir kuşağın içeriden fotoğrafı

gazetesizGazetesiz.com (06 Haziran 2016) – 1980’lerin tozlu dumanlı ortamına, yazar bakışı. Eylemler, forumlar, kavgalar, polisle mücadele, öğrenci hareketi, İslamcılık, okunan kitaplar, çıkarılan sonuçlar ve büyük bir aşk!

İrfan’ın Nurhan’a aşkı. Nurhan’ın İrfan’a aşkı. Caminin merdivenlerinden inerken Nurhan’a sorulan o soru: “Saçların ne renk?”

Mızraksız İlmihal çok uzun zamandır yeni baskısı beklenen, sahaflardan bulunduğunda sevinç çığlıklarına sebep olan, Mehmet Efe’nin kült romanı artık Kapı Yayınları’nda!

Roman’tik bir denemesi, Efe’nin deyişiyle. Eksi ikinci kattan başlayan hikâye, gün gelir bir cami bahçesinde biter. Adına da Mızraksız İlmihal denir. Şaşırtıcı, lirik, heyecanlı ve “tarih gibi” bir okuma deneyimi için, yeniden buraya dönüyoruz.

Buraya: Eylemlere, forumlara, kavgalara, polisle mücadeleye, öğrenci hareketine, İslamcılığa, çıkarılan sonuçlara ve büyük bir aşka!

“Mehmet Efe müthiş bir adam, müthiş bir zekâ… Mızraksız İlmihal’i hatırlıyorum. Öncü bir kitaptı. O dönemde ortaya çıkmış en entelektüel çizgi ona aitti. Benim için çok önemliydi Mehmet Efe. Aşk, bireyselleşme, bireyselleşmenin sesi… Bireyselleşen sesin getirdiği küçük dünya, ‘kendi sesimle konuşacağım’ isyanı… Kızları insanlaştırmıştı. Sembolden insana dönüştürmüştü.”

Nilüfer Göle

Kaynak: Gazetesiz.com 06 Haziran 2016

Bunu da okuyun...

“Şimdi. Kendi ülkemizden başlayarak…”

Mızraksız İlmihal’in yazarı Mehmet Efe ile… Yeni Yeryüzü, Haziran-Temmuz 1993 Söyleşi: Ahmet Mayalı “Şimdi. Kendi ...

NOT: Lütfen yorumlarınızı ekleyin. Merak etmeyin, eposta adresiniz yayınlanmıyor ve paylaşılmıyor.

Yazıyı sitenizde ‘blog’unuzda filan paylaşırken lütfen giriş kısmından sonrasına LİNK vererek buraya yönlendirin çünkü eklenen yorumlar da yazı kadar önemlidir ve düzeltme veya güncelleme yapabilirim.

 

Bir cevap yazın